Logo
0 ks
za 0,00 EUR
Nákupný košík je prázdny
Potrebujete poradiť? Neváhajte nás kontaktovať.
Nakúpte ešte za 50,01 EUR a máte dopravu ZADARMO
  1. Úvod
  2. Blog
  3. Izotopy, večné svetlá, betalajty...
24.04.2019

Izotopy, večné svetlá, betalajty...

Existujú dva typy izotopov. Štandardné izotopy sú dostupné už niekoľko rokov. Pôvodne sa vyrábali len v zelenej farbe pre vojenské účely, ale neskôr v nich niektorí ľudia videli komerčný potenciál a začali ich ponúkať verejnosti. Každý používal zelené izotopy, obzvlášť kvôli tomu, že išlo o novinku na trhu. Neskôr však prišli požiadavky na iné farby, keďže rybári chceli odlíšiť svoje výbavy od svojich kolegov. A tak modré, červené, žlté, oranžové, biele, fialové, atď. izotopy uzreli svetlo sveta.

Tritium-Max od Gardner Tackle

Najnovšie izotopy od Gardner Tackle s názvom Tritium-Max sú také jasné, ako len dovoľuje súčasná technológia. Nenájdete jasnejšie izotopy. Najväčším obmedzením pri výrobe je samotné sklo. Čím viac plynu napustíte do rúrky, tým väčšia bude koncentrácia plynu, a tým jasnejší bude izotop. Ale napúšťaním plynu do rúrky sa v nej zvyšuje tlak a tá by v istom momente praskla. Existuje hranica, určitá tolerancia, pre každú veľkosť rúrky, ktorá je určená hrúbkou skla. Takže menšie, tenké izotopy obsahujú menšie množstvo plynu a ich jas je omnoho nižší. Izotopy Tritium-Max majú maximálne možné množstvo trítia. Toto množstvo do určitej miery závisí aj od farby. Zelené izotopy budú vždy o niečo jasnejšie ako ostatné farby. 
Ale pre ľudské oko v reálnych rybárskych podmienkach sú to nebadateľné rozdiely. Keď sa pozeráte na izotopy zblízka, zelená sa vám nebude zdať jasnejšia. Jednoducho preto, lebo vaše oko nie je schopné tento rozdiel presne zmerať. Budete vidieť všetky farby veľmi jasne.
Ale len čo sa začnete vzďaľovať od svetiel, viac ako 5  m, viac ako 10 m a podobne, začnete badať väčší rozdiel. Pre ľudské oko bude červené svetlo viditeľné na väčšiu vzdialenosť.

Nie ste spokojní s jasom vašich izotopov?

Ak chcete maximalizovať jas akéhokoľvek izotopu, použite lepidlo, ktoré po vytvrdnutí ostane biele (nie číre epoxy lepidlo, sekundové lepidlo ani lepidlo na nadväzce). Použitie lepidla na zadnú časť izotopu pomôže lepšiemu odrazu svetla smerom dopredu a zvýši jas až o 25 %.
Namaľovaním miest, kde má byť izotop uchytený, bielou farbou, získate rovnaký efekt. Odraz svetla bude dokonalejší a nebude absorbovaný čiernou dierou, v ktorej mal byť osadený.

Nepoužívajte sekundové lepidlo!

Prečo nie? Pretože najlepším spôsobom, ako sa dá zničiť kvalita sekundového lepidla, je voda. Ak sa napr. do swingra dostane voda, časom lepidlo zmäkne a obelie. 
Ak teda izotop nepasuje na milimeter presne, nepoužite lepidlo, ale priehľadný silikón. Vyplňte dieru silikónom, natlačte do nej izotop a zvyšky silikónu očistite.

Dostupné veľkosti izotopov Tritium-Max:
Large (22,5x3 mm) – pasujú do väčšiny swingrov dostupných na našom trhu
Small (12x2 mm) – do mini indikátorov Gardner Tackle
Bug (10x 2,5 mm) – do micro indikátorov Gardner Tackle
ATTs (6x2 mm) – do signalizátorov ATT a nano indikátorov Gardner Tackle (dodávané v pároch)

Viac info:
https://www.fishmania.sk/Vecne-svetla-c2_39_2.htm

    

Páčil sa vám článok? Zdieľajte ho s priateľmi