Pred cca rokom som napísal články o zavážacích loďkách, kde sme sa zamerali na základné parametre pre správny výber zavážacej loďky, spôsoby lovu s loďkami a kompletné príslušenstvo vrátane sonarov a GPS. Prešlo pár mesiacov a dnes už predstavujem ďalšiu novinku na rybárskom trhu. Zavážacie loďky ovládané aplikáciou v tablete so zabudovanou funkciou na 3D mapovanie.

Posledných pár týždňov mi spoločnosť na rybách robí najnovší Raymarine Autopilot systém od firmy Carplounge. V skratke. Jedná sa o najmodernejšiu zavážaciu loďku Carplounge RT4, ktorá je schopná počas používania mapovať hĺbku vody a zároveň vytvárať mapy lovných miest, prípadne celej vodnej plochy, na ktorej práve chytáte.

Nič nové na svete – povedia si majitelia sonarov osadených na svojich „štandardných“ lodiach. Áno, možnosť vytvárať 3D mapy tu už existuje dlhšie. My sa však budeme zaoberať mapovaním prostredníctvom zavážacej loďky, kedy sú dáta prenášané z loďky na breh až do vzdialenosti 400-600m. Takže kým vy si rozbaľujete udice, staviate bivak, či pripravujete krmivo, vaša loďka môže zatiaľ mapovať vodnú plochu rozprestierajúcu sa pred vami.


Maximálne sústredenie na brehu, kým loďka maká na vode


Zatopený les na Ecsede

Ako to funguje? Namiesto bežného diaľkového ovládania je loďka ovládaná 10-palcovým tabletom, v ktorom je nainštalovaná voľne dostupná aplikácia Carplounge GPS Autopilot. Priamo do aplikácie výrobca zakomponoval mapy z Google Earth, ktoré sú pravidelne aktualizované. Takže akonáhle prídete k vode a zapnete aplikáciu, tá načíta vašu aktuálnu polohu, ktorú zobrazí na mape. V prípade, že nechcete používať internet (dáta) priamo pri vode, môžete si mapu lokality, na ktorú sa chystáte, stiahnuť vopred. Po príchode k vode stačí na mape v tablete vyznačiť pár bodov a loďka riadená autopilotom sa začne pohybovať medzi týmito bodmi a vytvárať mapu.


Mapovanie na Ecsede

Ale dosť bolo teórie. Na fotografiách máte možnosť vidieť reálne výsledky mapovaní z posledných výprav. V apríli sme sa zastavili na „mapovací“ víkend na Ecsede. Kolega Chumáč za víkend zbehal celú vodu svojim člnom a mapoval AutoChart-om od Humminbirdu. Ja som zavážacou loďkou z jedného miesta zmapoval asi 1/3 jazera (cca 10 ha) a priamo na mape v tablete som vybral zaujímavé miesta napravo a naľavo od nášho stanovišťa. Verím, že z týchto uložených bodov sa nám pri najbližšej návšteve jazera podarí chytiť (ne)jedného z miestnych mohykánov.

 

Mapovaniu som sa povenoval aj na krátkej rybačke na súkromnom štrkovisku v Cetíne. Zložil som sa na mieste č. 6, ktoré som si pred začatím lovu dôkladne zmapoval. Na mape v tablete som si vytýčil plochu predo mnou o rozlohe cca 100 x 100m. Zaujali ma dve lavice s hĺbkou do 3m, kde sa mi počas mapovania ukazovali ryby pri dne. Do polhodiny od vyvezenia nám so synom spravil radosť miestny 15-kilový šupík a neskôr prichádzali pravidelné zábery z oboch miest. Aj keď boli lovné miesta vzdialené na dohod (50m), vyvážal som autopilotom, keďže spolu s montážami som uložené miesta aj priebežne prikrmoval.


Mapovanie počas lovu na Cetíne

Ďalšou výhodou Raymarine systému je, že všetky mapy, ktoré počas mojich výprav nahrávam, môžem neskôr exportovať do počítača a upravovať v špecializovanom softvéri napr. Reefmaster. Ale o tom viac v ďalšom článku spolu s ukážkami máp našich slovenských revírov.


15-kilový šupík potešil aj môjho syna